20 نکته که آتش به جان چربی های شما می اندازد-قسمت 2


20 نکته ای که آتش به جان چربی های بدن شما می اندازد
در این مقاله 20 نکته غذایی مفید جمع آوری شده است که به شما کمک می نماید زودتر به اهداف چربی سوزی خود برسید
(قسمت دوم)
سید محمد صادق هاشمی فیزیولوژی ورزشی
⦁    Whey خالص
نوشیدن پروتئین whey به عنوان میان وعده نه تنها باعث افزایش عضله سازی می شود بلکه در چربی سوزی نیز موثر می باشد. گروهی از محققین انگلیسی مقایسه ای را بین میزان مصرف غذا پس از خوردن پروتئین های whey و کازئین انجام دادند و یافتند که در گروهی که از whey استفاده کرده بودند، اشتها خیلی کمتر شده بود و غذای کمتری را در وعده غذایی پس از خوردن whey مصرف نمودند. دانشمندان علت این موضوع را توانایی پروتئین whey در افزایش هورمون سرکوب کننده ی گرسنگی (با نام علمی کوله سیستوکینین و هورمون شبه گلوکاگن پپتید 1) دانسته اند.

⦁    پیش به سوی ماهی
همانطور که در نکته شماره 5 ذکر شد، چربی های امگا-3 ضروری در روغن ماهی چربی سوزی را افزایش می دهند، که این چربی سوزی با تمرین، افزایش نیز می یابد.
این خاصیت در مکمل های حاوی چربی های امگا-3 نیز موجود می باشد. برای حصول بهترین نتیجه، 1 تا 2 گرم روغن ماهی را در صبحانه، نهار و شام استفاده کنید.

⦁    خواص اعجاب انگیز آووکادو
میوه آووکادو سرشار از چربی های غیر اشباع می باشد، این چربی های غیر اشباع معمولا به شکل چربی ذخیره نمی شوند. آووکادو شامل نوعی شکر (با نام علمی mannaoheptulose) می باشد که ترشح انسولین را سرکوب می کند و جذب کلسیم را بالا می برد. پایین نگه داشتن سطح انسولین و رساندن مقادیر کافی کلسیم به بدن دو فاکتور لازم برای چربی سوزی می باشند. این میوه در استان مازندران ایران نیز کشت می شود البته در فروشگاه های زیادی نمی توان آنرا پیدا کرد!
 

⦁    نوشیدنی های انرژی زا
مشخص شده است که نوشیدنی های انرژی زای اصل چربی سوزی را افزایش می دهد. محققین دانشگاه اکلوهاما در سال 2008 در پژوهش خود بر روی 60 مرد و زن نشان دادند که یک نوشیدنی رژیمی انرژی زا که حاوی mg200 کافئین و mg250 EGCG(EGCG ماده ای است در عصاره چای سبز) بود، در مدت 28 روز حدود نیم کیلوگرم از وزن این افراد را بدون اینکه رژیم غذایی خود را تغییر بدهند و فعالیت خاص ورزشی انجام بدهند، کم کرد.

⦁    مراقب شیرینی بیش از حد باشید
اگرچه نوشیدنی های که با مواد مصنوعی شیرین می شوند، بدون کالری هستند، اما نوشیدن مقادیر زیادی از این نوشیدنی می تواند مانع چربی سوزی شود. اینطور به نظر می رسد که این نوشیدنی ها توانایی مغز برای تنظیم مقدار کالری مورد نیاز را آشفته می کند و باعث می شود که فرد بیش از حد معمول احساس گرسنگی نماید و مجبور شود مواد غذایی بیشتری مصرف نماید.

⦁    پیش به سوی سبزی بیشتر
در اکثر مطالعاتی که چربی سوزی چایی سبز را بررسی نموده اند از عصاره چایی سبز در پژوهش خود استفاده نموده اند. به علاوه این موضوع در یک پژوهش نیز مورد بررسی قرار گرفت و مشخص گردید که EGCG موجود در عصاره چایی سبز بهتر از EGCG چای سبز جذب می شود.
سعی کنید به مقدار mg 500 از عصاره چای سبز را در صبح ها  و بعد از ظهر ها قبل از وعده های غذایی استفاده کنید.

⦁    بالاتر از سیاهی رنگی نیست
چای های سبز، اولانگ، سیاه تماما از یک گیاه گرفته می شود اما فرآیند عمل آوری آنها متفاوت می باشد. چای سبز که هیچ نوع فرآیند خاصی بر روی آن صورت نمی پذیرد، اولانگ یا چای قهوه ای، چای سنتی چینی ها می باشد که فرآیند عمل آوری آن خاص می باشد و با چای های سیاه که ما مصرف می نماییم متفاوت می باشد (این چای ها در فروشگاه های ایران نیز موجود می باشد) و چای سیاه نیز چایی است که خوردن آن در بین ما ایرانی ها رایج می باشد. مشخص شده است که چای اولانگ نرخ متابولیک (سوخت و ساز) بدن را به دلیل داشتن پولی فنول ها افزایش می دهد. چای سیاه نیز ممکن است به چربی سوزی کمک نماید، پژوهشگران دانشگاه کالج لندن در خصوص چای سیاه به این یافته رسیده اند که چای سیاه سطح کورتیزول بدن را کاهش می دهد، این یافته همچنین می تواند احتمالا علت همان موضوعی که ما ایرانی ها پس از خوردن این نوع چای احساس آرامش می نماییم، باشد.

⦁    آب، آب و آب
پژوهشگران آلمانی مشخص کرده اند که نوشیدن دو لیوان آب خنک می تواند به طور موقت نرخ متابولیک (سوخت و ساز) بدن را حدود 30% افزایش دهد. علت این موضوع شاید افزایش نوراپی نفرین(نوعی هورمون در بدن که باعث افزایش متابولیسم می شود) باشد.

⦁    کمی بسوزید
فلفل های تند حاوی ماده فعال کاپسایسین می باشد، کاپسایسین ماده ای است که مشخص شده است کالری سوزی را هنگام استراحت افزایش می دهد و باعث کاهش اشتها می شود. اثر این ماده هنگامی که با کافئین ترکیب می شود دو چندان می شود، در واقع گروهی از پژوهشگران مشخص کردند که ترکیب این دو نوع ماده چربی سوزی را حین ورزش افزایش می دهد. بنابراین اگر شما طاقت سوختن را ندارید می توانید از مکملی استفاده نمایید که حاوی ماده کاپسایسین (capsaicin) باشد.

⦁    به چربی ها بگویید سویا نارا!
پروتئین سویا چربی سوز می باشد. در پژوهش سال 2008 در دانشگاه آلاباما ، پژوهشگران یافتند که افرادی که g20 نوشیدنی سویا به مدت سه ماه و هر روز نوشیده بودند، در چربی های دور شکمی خود کاهش قابل ملاحظه ای داشتند. علت این موضوع شاید توانایی سویا در کاهش اشتها باشد.